Anycubic Tough Resin 2.0 is a high-quality engineering material that is exceptionally strong and tear-resistant.
The flexural strength of Tough Resin 2.0 has been significantly improved over the previous version. The material has increased density, making it less susceptible to damage when printing miniature parts and thin models.
Anycubic Tough 2.0 photopolymer has high strength and flexibility, which contributes to significant elongation. It effectively resists peeling, cracking and stress caused by cyclic vibrations. Models made from this resin are not subject to breakage even when dropped from a height.
Anycubic Tough Resin 2.0 also features high printing accuracy while maintaining low shrinkage. The models produced from it have a smooth surface and sharp details.
Anycubic Tough Resin 2.0 is formulated to be odorless and non-irritating, creating a calm and comfortable printing environment. This photopolymer resin is formulated with extremely low VOC content, making it an environmentally friendly choice.
Designed to be compatible with most LCD 3D printers and optimized for printing at wavelengths between 365 and 405nm, Anycubic Tough Resin 2.0 delivers optimal results, especially when used with Anycubic LCD 3D printers.
| General | |
| Brand | Anycubic |
| Manufacturer country | China |
| Main | |
| Type of photopolymer | Engineering |
| Printer illumination technology | DLP / LCD / LED |
| Illumination spectrum | 405 nm |
| Scent | Weak |
| Additional Information | |
| Delivery set | Bottle with photopolymer |
| Dimensions and weight | |
| Product dimensions | 100x100x280 mm |
| Dimensions of packaging | 110x110x300 mm |
| Net weight | 1 kg |
| Gross weight | 1.2 kg |